Pracownia elektryczna i elektroniczna
logo
logo
Strona Główna
Pracownia elektroniczna
Projektowanie
TI
Linki
Kontakt


1. Regulamin pracowni elektrycznej i elektronicznej
2. Zasady oceniania
3. Tabela ćwiczeń:

  tydz. I tydz. II tydz. III tydz. IV
grupa 1 ćwicz. 1 ćwicz. 2 ćwicz. 3 ćwicz. 4
grupa 2 ćwicz. 2 ćwicz. 3 ćwicz. 4 ćwicz. 1
grupa 3 ćwicz. 3 ćwicz. 4 ćwicz. 1 ćwicz. 2
grupa 4 ćwicz. 4 ćwicz. 1 ćwicz. 2 ćwicz. 3

4. Numery i tematy ćwiczeń zostaną podane na zajęciach

5. Aby przejść do materiałów pomocniczych - kliknij nr. swojej klasy znajdujący się na górze strony (II, III, IV)



Regulamin Pracowni Elektrycznej i Elektronicznej

  1. Uczniowie mogą przebywać w pracowni tylko pod opieką nauczyciela.
  2. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy używane przyrządy nie są uszkodzone mechanicznie (luźno zamocowane zaciski, pokrętła regulacyjne, uszkodzona izolacja przewodów itp.). W przypadku stwierdzenia takich uszkodzeń należy niezwłocznie powiadomić nauczyciela prowadzącego zajęcia.
  3. W trakcie zajęć należy ostrożnie obchodzić się z przyrządami, zwłaszcza przy przenoszeniu lub ustawianiu. Nie należy ustawiać przyrządu na przewodzie zasilającym. Za wszelkie uszkodzenia sprzętu odpowiada cała grupa
  4. Przyrządy pomiarowe należy ustawić na stole pomiarowym tak, aby połączenia występujące między nimi, a badanym układem były jak najkrótsze. Przejrzyste, zgodne ze schematem pomiarowym rozmieszczenie przyrządów ułatwi sprawdzenie prawidłowości połączeń i obserwację wskazań.
  5. Stoły pomiarowe powinny być oczyszczone ze zbędnych przedmiotów (torby, nieużywane książki, niewykorzystywane przedmioty itd.)
  6. Przy badaniu układów zasilanych napięciami niebezpiecznymi należy postępować ściśle według wskazówek nauczyciela.
  7. Połączony układ pomiarowy, trzeba zgłosić do sprawdzenia nauczycielowi. Włączenia dokonuje tylko nauczyciel. Samowolne włączenie układu = ocena ndst z danego ćwiczenia dla całej grupy.
  8. Wszelkie zmiany w układzie pomiarowym, wolno przeprowadzać tylko po uprzednim wyłączeniu napięcia zasilającego. Sprawdzenie prawidłowości zmian dokonanych w układzie pomiarowym i ponownego włączenia napięcia dokonuje nauczyciel.
  9. Podczas wykonania pomiarów należy postępować zgodnie z zasadą, że przyrządy pomiarowe obsługuje się jedną ręką, siedząc lub stając przy stole pomiarowym.
  10. W przypadku zauważenia zmian w układzie, które mogą spowodować uszkodzenie urządzeń lub stworzyć niebezpieczeństwo porażenia należy natychmiast wyłączyć napięcie zasilające i wezwać nauczyciela prowadzącego zajęcia.
  11. Pracownia jest wyposażona w łatwo dostępne przyciski, służące do włączenia napięcia zasilającego stoły pomiarowe. W przypadku niebezpieczeństwa np. porażenia osób, pożaru itp. należy w pierwszej kolejności wyłączyć napięcie.

Przedmiotowy system oceniania Pracowni Elektrycznej i Elektronicznej

  1. Warunkiem koniecznym do zaliczenia pracowni jest:
    • obecność na wszystkich ćwiczeniach (względnie ich odrobienie),
    • pozytywne zaliczenie przynajmniej trzech ćwiczeń w każdej serii,
    • uzyskanie średniej oceny z kolokwium przynajmniej 2.0
    Na początku każdej pracowni odbywa się wejściówka - sprawdzian pisemny 10¸15 minutowy przeprowadzany na początku zajęć lub ustny przeprowadzany w trakcie wykonywania pomiarów, dotyczący wiadomości niezbędnych do wykonania ćwiczenia z pominięciem tych, które uczeń ma nabyć w trakcie jego realizacji. Zaliczenie wejściówki jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do części praktycznej ćwiczenia. Niezaliczenie wejściówki = ocena ndst z danego ćwiczenia.
  2. Ocena uzyskana z wejściówki jest oceną początkową (składową) z ćwiczenia. Ocena ta może być podwyższona / obniżona po wykonaniu części praktycznej oraz oddaniu sprawozdania. Do dziennika wpisywana jest tylko jedna ocena (średnia) z części teoretycznej oraz praktycznej.
  3. Sprawozdanie wykonują wszystkie osoby z grupy. Termin oddania sprawozdania: tydzień. Nieoddanie sprawozdania w tym terminie powoduje niezaliczenie danego ćwiczenia przez Sprawozdawcę.
  4. Aby zaliczyć część praktyczną ćwiczenia należy prawidłowo zmontować oraz dokonać poprawnych pomiarów w układach przewidzianych dla danego ćwiczenia. Wszelkie pomiary oraz obliczenia muszą być zawarte w protokole, który po zakończeniu ćwiczenia należy przedstawić prowadzącemu do podpisania. Brak podpisanego protokołu powoduje niezaliczenie części praktycznej a tym samym całego ćwiczenia przez całą grupę
  5. Po każdej zakończonej serii ćwiczeń odbywa się kolokwium z zakresu całej serii. Każdy uczeń ma prawo do 2 terminów kolokwoim. Ocena niedostateczna z kolokwium powoduje obniżenie oceny z danego półrocza o stopień
  6. Nieusprawiedliwiona nieobecność na kolokwium/poprawie powoduje utratę terminu.
stopka